Kuželkářský oddíl TJ Jičín - léta šedesátá

Muži: po jednoletém působení v I. lize došlo k sestoupení do oblastního přeboru, a také k rozpadu družstva. Z různých důvodů odcházejí z družstva: J. Chaloupský, Brendl, Lukavec, Machačka. Zbývající hráči: V. Stehlík st., J. Těthal, Hlaváček a Hnízdil byli doplněni novými, zatím nezkušenými hráči a tak družstvo mužů hraje novou soutěž se střídavými úspěchy. Postupem času se výkonnost jednotlivých hráčů začíná stabilizovat a utváří se pevný základ nového družstva: V. Stehlík st., Hlaváček, Zd. Soukup, J. Kapucián, V. Stehlík ml., J. Liška, Hnízdil, J. Těthal. V tomto složení již družstvo dosahuje pěkných úspěchů, a v krajské tabulce figuruje na předních místech mezi nejlepšími.

Antonín Hnízdil

Velkou posilou družstva jsou po r. 1963 občasné starty reprezentantek ČSSR O. Hnízdilové, Z. Těthalové a J. Stehlíkové, které po rozpadu družstva žen byly registrovány za TJ Jičín - muži. V roce 1965 je družstvo postiženo těžkou ztrátou - tragicky umírá dobrý kuželkář a výborný kamarád ANTONÍN HNÍZDIL. Na jeho místo a na místo V. Stehlíka ml., který odešel mimo Jičín nastupují O. Berný a J. Kredvík, kteří byli převzati z podnikového turnaje n. p. Agrostroj. Tento turnaj je organizován kuželkářským oddílem TJ Jičín od roku 1960 a jeho nejlepší účastníci jsou vybíráni do hráčských kolektivů oddílu kuželek. Májové oslavy 1966 oslavili jičínští kuželkáři sehráním mezinárodního přátelského utkání: TJ Jičín A - Einheit Altenburg (NDR) Toto utkání bylo již druhé, neboť první se hrálo v NDR v r. 1965. Soutěžila 6členná družstva žen i mužů.

V mistrovských utkáních (krajská soutěž II. tř.) se umístilo družstvo na II. místě, ač mělo shodný počet bodů s postupujícím Baníkem Rtyně, který měl lepší průměr. Po reorganizaci v tomto roce hraje TJ meziokresní přebor. Hráčská základna se nezměnila. Krajského přeboru v jednotlivcích jsme se nezúčastnili, neboť vinou okresní sekce kuželek nebyl uspořádán okresní přebor, z něhož mohli naši hráči postupovat do krajského přeboru. V plánu přípravných utkání bylo sehráno utkání TJ Jičín - Spartak Praha Košíře. Na velmi těžkých drahách jsme prohráli. Nejlepší výkony: O. Hnízdilová - 410 bodů a Z. Těthalová - 406 bodů. Tyto utkání ať již mistrovská či přátelská sehráli: V. Stehlík st., Jiří Kredvík, Josef Těthal, Josef Kapucián, Jaroslav Liška, Zdeněk Soukup, Oldřich Berný, Hlaváček, Zdenka Těthalová, Olga Hnízdilová, Jiřina Stehlíková a Antonín Hnízdil. ŽENY: Olga Hnízdilová, Zdenka Těthalová, Baráková, Janďourková, Stehlíková, Karaisová, Šulcová, Brumlichová, Petrová

Ženy našeho oddílu reprezentovaly ČSSR v mezistátních utkáních a turnajích celkem 74×, a to - Zdenka Těthalová 40×, Jiřina Stehlíková 22×, Olga Hnízdilová 12×. Tyto mezistátní zápasy se odehrávaly na drahách kuželen v ČSSR (Bratislava, Opava, Praha, Brno, Gottwaldov, Vsetín), v NDR (Drážďany, Jena, Zittau, Altenburg), v Rakousku (Vídeň, Linec, Steir), v Maďarsku (Budapešť, Ozd), v Jugoslávii (Zagreb), v Rumunsku (Bukurešť). rekord ČSSR: družstvo žen ČSSR (m. j. Z. Těthalová, Hnízdilová). V roce 1964 se rozešlo družstvo žen TJ Jičín, neboť se pro nezájem rozešla téměř všechna ženská družstva a naše ženy neměly soupeřů do dalších soutěží. Aktivně dále pokračovaly pouze: Zdenka Těthalová, Olga Hnízdilová a Jiřina Stehlíková, které startovaly v reprezentaci a hrály v družstvu mužů TJ. Celé družstvo se sešlo jen ke přátelským mezinárodním zápasům v NDR, kde sehrálo v r. 1965 a 1967 utkání s družstvem žen Enheitu Altenburg.

Reprezentantky ČSSR: Těthalová, Hnízdilová a Stehlíková

Výbor oddílu pro rok 1968: ss. J. Těthal, J. Kredvík, Z. Soukup, O. Berný, V. Stehlík Trenéři: J. Hajný, V. Stehlík Ved. dr.: 1. družstvo A - J. Těthal 2. družstvo B - J. Zlatník V tomto roce byl opět uspořádán již 8. ročník vnitropodnikového turnaje n. p. Agrostroje, kde se účastnilo 18 družstev, za která startuje více než 150 závodníků. Z tohoto turnaje vstoupilo do našeho oddílu 11 členů a bylo z nich utvořeno TJ Jičín B: ss. Vladimír Štrauss, Jiří Zlatník, Milan Culek, František Kotrouš, Vladimír Zemánek, Jiří Brumlich, Jiří Anténe, Jan Špatz, Marie Špatzová, Josef Sachr a František Valnoha, kteří začali hráti meziokresní přebor na podzim letošního roku. Po ukončení podzimního kola jsou v tabulce na 5. místě, což je velice úspěšné, neb téměř všichni hráči startují v soutěži poprvé.

Družstvo A ve složení: J. Těthal, V. Stehlík,Z. Soukup, J. Kapucián, J. Kredvík, J. Liška, O. Berný, Z. Těthalová jsou po podzimním kole na posledním místě se ziskem 4 bodů a v jarním kole budou muset přidat, aby se v oblastním krajském přeboru udrželi. V květnu bylo sehráno přátelské mezinárodní utkání TJ Jičín - Motor Altenburg. Jelikož nebyla dokončena GO našeho závodiště, bylo toto utkání sehráno na dvoudráze v Jilemnici, kde Jičín zvítězil o 99 bodů (celk. výk. 2572 bodů). Ženy rovněž zvítězily o 174 bodů (2504 bodů). Nejlepší výk.: Těthalová 412, Soukup 396. Okresního přeboru se zúčastnili 4 členové A druž. avšak neprobojovali se do oblastního přeboru. Titul krajské přebornice žen - jedn. již po páté získala Zdenka Těthalová (TJ Jičín) a postoupila do přeboru republiky, kde měla těžkou úlohu obhájkyně titulu "přeborník republiky 1967". Nepodařilo se jí to a získala pěkné 6. místo.

Kromě těchto úspěchů se zúčastnila v Bratislavě přípravy reprezentantů pro mistrovství světa. V rámci této přípravy reprezentovala v mezistátním utkání ČSSR - NDR v Brně, kde se svým výkonem umístila jako druhá nejlepší závodnice. V červnu byla zařazena do družstva ČSSR, které nás reprezentovalo na mistrovství světa v Linci, kde získalo II. místo a stříbrnou medaili. V soutěži jednotlivců, kde startovalo 43 závodnic obsadila 10. místo. Po loňských a letošních vynikajících výkonech jí byl udělen titul "mistr sportu v kuželkách". Byla dokončena GO kuželny a členové při ní odpracovali 1400 hodin. V oblastním přeboru I. tř. neuspělo družstvo TJ Jičín A ve složení: J. Liška, Z. Soukup, J. Kapucián, J. Těthal, J. Kredvík, V. Stehlík a Z. Těthalová. Z posledního místa po podzimním kole se již nedostali ani na jaře, a proto sestupují do oblastního přeboru II. třídy.